Kada tek započinješ studij na fakultetu kao student prve godine, može se činiti da je cijeli svijet tvoje igralište. Na fakultetu ne govorimo samo o druženju i upoznavanju drugih studenata, nastavi i prilagodbi, ima tu mnogo više mogućnosti. Možemo reći da je pridruživanje studentskim klubovima i organizacijama jednako privlačno. Čitajte dalje da biste saznali više o tome kako možete izvući maksimum iz svog studiranja kroz sudjelovanje u zajednici.
7 razloga zbog kojih bi se trebali uključiti i biti aktivni na sveučilištu
Sudjelovanje u zajednici kroz fakultetsko obrazovanje može predstavljati malu životnu školu kroz koju možete doseći i izgraditi poveznice koje vam mogu pomoći u budućnosti.
Pogledajte sedam iznenađujućih prednosti pridruživanja fakultetskim klubovima i organizacijama.
1. To je prilika da izgradite svoj set vještina
Možda je jedan od najkorisnijih aspekata uključivanja u organizacije to što vam nudi priliku da razvijete i izgradite vještine koje ne biste dobili na drugi način. Sudjelovanje i rad s drugima pomaže vam da zaokružite svoje meke vještine.”To je sjajan način da izgradite svoje profesionalne vještine, uključujući vodstvo, timski rad, komunikaciju i određivanje prioriteta”, kaže trenerica karijere Alina Tubman. “Sve te vještine su potrebne učenicima koji se prijavljuju na radna mjesta i praksu.” Ona objašnjava da je ovo briljantan način da se te vještine prikažu umjesto da ih se samo navede u životopisu. Klubovi i organizacije vam također mogu pružiti priliku da razvijete kvalitetne vještine koje možete ili ne morate učiti u razredu. “Na fakultetima gdje studenti imaju veću autonomiju, pojedinci u tim ulogama mogu potencijalno upravljati novcem, stvarati odnose s vanjskim dobavljačima i provoditi događanja visokog profila, sve vrijedne specijalizirane vještine”, kaže govornica Amma Marfo, koja je blisko surađivala sa studentima na sveučilištima.
2. To je prilika da pokažete svoju vještinu upravljanja vremenom
“Glavni razlog za to što sam bio u tolikom broju klubova je to što me je naučio disciplini, a također mi je omogućio da se zabavim”, kaže Nihar Suthar, autor i nedavni diplomirani student. “Morao sam biti discipliniran kako bih mogao obaviti sav svoj posao te mogao sudjelovati u klubovima i organizacijama. To je izuzetno važna životna vještina.”
Sudjelovanje u studentskim klubovima i organizacijama uz vaše akademske odgovornosti omogućuje vam ne samo da steknete disciplinu, već da naučite najbolje upravljati vremenom koje imate na raspolaganju.
“Sudjelovanje u studentskim organizacijama pokazuje sposobnost učenika da upravlja svojim rasporedom s akademskim i društvenim aktivnostima”, dodaje trener za razvoj karijere Crystal Olivarria.
3. Pomaže vam da razvijete timski duh i suradnju
“Klubovi i organizacije dopuštaju učenicima da se okupljaju oko zajedničkog cilja, interesa ili tijekom studija u vrijeme kada su društvene veze ključne”, kaže Marfo.
To je ljepota tih aktivnosti – one okupljaju sve vrste studenata pod zajedničkom misijom. Sudjelovanje u njima potiče timski rad i suradnju, da ne spominjemo učenje kako raditi zajedno na većoj razini.
Sudjelovanje u tim skupinama omogućuje učenicima stvaranje zajedničkih radnih iskustava, kao što su planiranje događaja, stvaranje materijala za učenje ili izvođenje društvenih aktivnosti, objašnjava Marfo. “Učenici uče kako prepoznati i raditi prema zajedničkoj viziji, delegirati zadatke i odgovornosti i rješavati konflikte”, dodaje.
4. Prijateljstva i nove mogućnosti za umrežavanje
Još jedan poticaj da se uključite u organizacije i klubove je stvaranje prijatelja i mreže kontakata. Prijateljstva se lako formiraju kada dijelite slične interese ili strasti s istomišljenicima. Klubovi i organizacije također vam mogu omogućiti da se odvojite i upoznate učenike izvan vašeg neposrednog društvenog kruga.
Također je istina da vam veze s drugima u vašem polju mogu dobro poslužiti nakon što diplomirate. “Uključivanje u studentske organizacije može povećati vašu mrežu vršnjaka, što zauzvrat povećava vašu izloženost i učenje ne samo u vašem školskom okruženju, već i vašem društvenom kapitalu”, objašnjava Mana Sanghvi, osnivač Sittereca. Mnogi su kroz ovu vrstu poveznica pronašli sjajnu priliku za karijeru.
5. Može izgraditi vaše samopouzdanje
Studenti koji uspješno balansiraju s cjelokupnim akademskim i izvannastavnim aktivnostima razvijaju jače razumijevanje svojih sposobnosti. To vam može pomoći da izgradite samopouzdanje koje je potrebno za preuzimanje više izazova.
“Učenici stječu samopouzdanje kao rezultat vježbanja umijeća vodstva i stvarnih vještina kroz aktivnosti na kampusu”, kaže Sanghvi. Ona smatra da je pametan izbor za učenike da iskoriste školske klubove i kampusne aktivnosti u nastojanju da steknu iskustvo, povjerenje i prenosive vještine. “One se mogu lakše artikulirati u intervjuu za stažiranje ili posao, a pri tome postoji mali rizik”, dodaje ona.
6. To vam može pružiti zaokruženo iskustvo studiranja
Osim izgradnje vještina i potencijala za osobni razvoj, sudjelovanje u zajednici kroz proces obrazovanja je sjajan način za stvaranje sjećanja. To je prilika da pokušate nešto novo i dobro se provedete. Aktivnosti mogu začiniti ustaljeni studentski život i razbiti dugačke blokove studija.
7. To može povećati vašu konkurentnost na tržištu
Puno ćete toga izvući iz svog angažmana na kampusu dok ste još student, ali prednosti ne prestaju kada diplomirate. Vještine koje ste razvili i iskustvo koje ste stekli povećavaju vaše šanse za zapošljavanje kada započnete traženje posla. Sudjelovanje u zajednici na fakultetu može vas istaknuti u masi drugih kolega, kada se borite za svoj posao iz snova.
IZVORI: