Udruga SRCE je osnovana 1995. godine, sa ciljem unapređenja kvalitete života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji. Sveobuhvatna i neprekidna borba za socijalnu odgovornost prema osobama s invaliditetom, promicanje i osiguravanje prava osobama sa cerebralnom paralizom su aktivnosti kojima se Udruga bavi.
Članovi udruge osoba s cerebralnom paralizom “Srce” su teško pokretna i nepokretna djeca i mladež, a uz to imaju probleme s govorom, sluhom, vidom, motorikom i koncentracijom. Članovi uz potporu udruge razvijaju svoje preostale sposobnosti i ostvaruju bolje uvjete uključivanja u društvene odnose.
Udruga nastoji olakšati težak položaj obitelji, sustavno i organizirano boriti se za medicinsku, psihološku, pravnu i socijalnu pomoć, informirati sredinu o problemima ove bolesti i teškoćama oboljelih, mijenjati stav javnosti o cerebralnoj paralizi kako bi oboljele osobe imale ravnopravan položaj u društvu (u vrtićima, školama, na radnom mjestu…), te da članovi udruge, najbolje što je moguće, zadovolje svoje kulturne i socijalne potrebe.
Udruga organizira glazbene radionice za osobe oboljele od cerebralne paralize, kreativne vježbaonice, sportsko rekreativne aktivnosti, terapijsko jahanje i daje usluge osobnog asistenta. Naime, ova je udruga poznata po mjuziklima, koncertima, izložbama, priznanjima i nagradama. Dvostruki su dobitnici skupne Nagrade grada Splita, Međužupanijskim nagradama Volonterskog centra za promicanje volonterstva, što svakim danom opravdavaju.
Članovi u udruzi ispunjavaju svoje socijalne potrebe, druže se i grade prijateljstva međusobno i sa volonterima i brojnim gostima. U glazbenoj radionici razvijaju osjećaj za ritam, memoriraju tekst i melodiju, grade samopoštovanje i razbijaju strah od javnog nastupa, ruše stereotipe i predrasude. Kroz likovnu radionicu razvijaju maštu, osjećaj za boju, oblike te izražavaju svoj emocionalni svijet. Korektivna gimnastika, bowling i terapijsko jahanje pomažu im u motorici, ravnoteži i spretnosti.
Udruga je izuzetno prisutna u javnom/kulturnom životu grada dokazujući da je inkluzija moguća te stvara pozitivnu predodžbu o osobama s invaliditetom. Djeluje na osvještavaju naših sugrađana, upozorava javnost na probleme koje imaju osobe s invaliditetom i radi na ostvarenju njihovih prava pozivajući se na međunarodne dokumente i konvencije kao i na hrvatske zakone. Nužno je stalno usmjeravati pažnju društva na psihološke, socijalne, obrazovne, medicinske i ekonomske aspekte cerebralne paralize te informiranjem građana promijeniti sliku o cerebralnoj paralizi.
Posljednjih godina Srce se, uz samofinanciranje, uspješno uključuje i u EU projekte. No znatnu pomoć dobiva i od projekata Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije.
Uz udruge TOMS, MoSt, Naša dica i Ekonomski fakultet, Udruga je partner na jednom od najvećih projekata Kluba mladih Split. Radi se o projektu pokretanja Centra za Društveno korisno učenje. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali. Centar je otvoren početkom siječnja 2019. godine na splitskom Ekonomskom fakultetu, kroz koji će studenti ubrzo imati priliku u sklopu akademskog obrazovanja stručnu praksu polagati u udrugama.
Na taj način će se ojačati suradnja između OCD-ova i visokoobrazovnih institucija u zajedničkom rješavanju društvenih problema u zajednici te izgradnji mladih ljudi kao društveno aktivnih i osviještenih građana. Projekt je namijenjen studentima, zaposlenicima u OCD-ovima te zaposlenicima visokoobrazovnih ustanova i volonterima.