Udruga MoSt je nevladina, nepolitička, neprofitabilna organizacija, osnovana 1995. godine, sa ciljem unaprjeđenja života djece, mladih, osoba koji žive u siromaštvu i beskućnica/ka. MoSt je aktivnostima usmjeren na provedbu lokalnih, regionalnih, nacionalnih i međunarodnih strategija suzbijanja rizičnih ponašanja mladih, siromaštva i beskućništva i socijalne isključenosti.
MISIJA: Udruga MoSt je nevladina organizacija sa sjedištem u Splitu, s lokalnim, regionalnim i nacionalnim djelovanjem koja na vrijednostima volonterskog rada, humanosti, solidarnosti, poštivanju različitosti i ljudskih prava pruža konkretnu pomoć potrebitima i podiže kvalitetu života djece, mladih i građana drugih dobnih kategorija.
VIZIJA: Širiti pozitivnu energiju i stvarati zajednicu u kojoj nema socijalno isključenih građana, koja njeguje aktivizam, humane odnose i pokazuje brigu za one kojima je pomoć potrebna.
Vrijednosti za koje se udruga zalaže su podržavanje, pomaganje, zajedništvo, timski rad, suradnja, poštivanje različitosti, povjerenje, tolerancija.
MoSt je član The International Juvenile Justice Observatory (IIJO), Mreže mladih Hrvatske (MMH), FEANTSA-e, inicijator i koordinator Mreže PUP, osnivač i koordinator nacionalne mreže za beskućnike HMZB, te je dobitnik brojnih priznanja i nagrada za doprinos.
Područja djelovanja:
- Centar podrške za djecu i mlade s problemima u ponašanju – provodi programe selektivne i indicirane prevencije i tretmana problema u ponašanju djece i mladih i pruža postinstitucionalnu podršku mladima koji izlaze iz alternativne skrbi.
- Centar znanja za društveno uključivanje i smanjenje siromaštva- MoSt U okviru ovog programa dosadašnje iskustvo i specifična znanja u radu u s mladima s problemima u ponašanju i beskućnicima prenosi u druge sredine; potiče inovativne modele rada u području društvenog uključivanja i smanjenja siromaštva; zagovara povezivanje i stvaranje mreža dionika u cilju pozitivnih društvenih promjena; provodi istraživanja i analize javnih politika u ovom području djelovanja.
- Program promocije i razvoja volonterskog rada mladih- program uključuje niz projekata u cilju sustavnog razvoja i afirmacije volonterskog rada mladih u Splitu. U okviru ovog programa MoSt potiče i povezuje volonterske timove splitskih srednjih škola, organizira edukacije, kampanje, javne akcije, širi priče o dobrovoljnom radu mladih usmenim putem, na tribinama, konferencijama, putem medija i organizacijom velikih humanitarnih akcija za dobrobit građana i grada Splita.
- Program skrbi i brige za beskućnike/ce- Skrb i briga za beskućnike provodi se od 2000. godine otvaranjem prvog Prihvatilišta u gradu Splitu. Temeljne aktivnosti usmjerene su na: smještaj i zbrinjavanje beskućnica/ka; poludnevni boravak; socijalno uključivanje korisnica/ka; psihosocijalnu podršku i jačanje kapaciteta korisnica/ka; senzibiliziranje javnosti za problematiku beskućništva i socijalne isključenosti.
Neki od projekata Udruge su:
- Projekt „Pomoć i podrška beskućnicima“
- Projekt „Govorim, činim, podržavam, zagovaram, živim nenasilje”
- Projekt „Budi rješenje – Medijatori u zajednici“
- Projekt „Oboji svijet šarenim bojama tolerancije”
- Projekt „Aktivizam je moj đir!
- Projekt „Lokalne priče – put prema ljudskim pravima“
- Projekt „Pronađena generacija – podrška kvalitetnom zapošljavanju mladih u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti”
- Projekt „Niste sami!” – podrška jednoroditeljskim obiteljima
- Projekt „Podrška – jačanje zaštitnih čimbenika pojedinca, obitelji, zajednice“
- Razvojna suradnja u području centara znanja za društveni razvoj
- Projekt: Prenoćište za beskućnice/ke
- Program „Kontakt – centri za osnaživanje mladih iz alternativne skrbi”
- Projekt „Child Friendly”
- Projekt „Tinel – poludnevni boravak za djecu u psihosocijalnom riziku”
Uz udruge TOMS, Srce, Naša dica i Ekonomski fakultet, Udruga je partner na jednom od najvećih projekata Kluba mladih Split. Radi se o projektu pokretanja Centra za Društveno korisno učenje. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali. Centar je otvoren početkom siječnja 2019. godine na splitskom Ekonomskom fakultetu, kroz koji će studenti ubrzo imati priliku u sklopu akademskog obrazovanja stručnu praksu polagati u udrugama.
Na taj način će se ojačati suradnja između OCD-ova i visokoobrazovnih institucija u zajedničkom rješavanju društvenih problema u zajednici te izgradnji mladih ljudi kao društveno aktivnih i osviještenih građana. Projekt je namijenjen studentima, zaposlenicima u OCD-ovima te zaposlenicima visokoobrazovnih ustanova i volonterima.