KAKO ANALIZIRATI PROBLEM ZAJEDNICE?
Krajnji cilj je bolje razumjeti problem i učinkovitije se nositi s njim, tako da metoda koju odaberete treba postići taj cilj. Ovdje ćemo ponuditi neke smjernice korak-po-korak i prijeći na nekoliko specifičnih načina za utvrđivanje uzroka problema.
1. Opravdati izbor problema.
Primijenite kriterije koje smo naveli – učestalost, trajanje, raspon, težinu, pravednost, percepciju – i zapitajte se može li se vaša organizacija ili drugi učinkovito pozabaviti njime, kako bi odlučili je li taj problem onaj na koji se trebate usredotočiti.
Primjer: postotak pretile djece u zajednici stalno raste, a sada se približava i do 25%. Budući da znamo da pretilost u djetinjstvu dovodi do odrasle pretilosti, te da su pretilost i prekomjerna tjelesna težina povezane s kroničnim bolestima – dijabetesom, srčanim bolestima, moždanim udarom – to je problem koji treba riješiti sada. Naša organizacija ima volju i sposobnost da to učini.
2. Formulirajte problem.
Navedite problem bez impliciranja rješenja ili okrivljavanja bilo koga, tako da ga možete analizirati bez ikakvih pretpostavki.
Primjer: Previše djece u zajednici ima prekomjernu težinu ili pretilost. Problem je osobito ozbiljan kod obitelji s niskim primanjima.
3. Identificirati čije ponašanje i / ili što i kako se okolišni čimbenici trebaju promijeniti kako bi se problem počeo rješavati.
To može biti jednako jednostavno kao što pojedinci mijenjaju svoje ponašanje od pušenja do nepušenja ili složeno kao što je uvjeravanje zakonodavaca da promijeni zakone i politike (npr. Zabrane pušenja). Sva, a osobito djeca s niskim primanjima, trebaju imati priliku i motivaciju da jedu zdravije i vježbaju više. Roditelji će možda morati promijeniti dijete, a možda i vlastitu ishranu, a škole će možda morati prilagoditi svoje programe za ručak i raspored vježbanja. U susjedstvima s niskim primanjima mora postojati veći pristup zdravoj hrani i sigurnijim mjestima za djecu da se igraju ili sudjeluju u sportu, i na otvorenom i u zatvorenom prostoru.
4. Analizirati temeljne uzroke problema.
Pravi uzrok problema možda nije odmah vidljiv. To može biti funkcija društvenog ili političkog sustava, ili može biti ukorijenjeno u ponašanju ili situaciji koja se na prvi pogled može činiti nepovezanim. Da biste pronašli temeljni uzrok, možda ćete morati koristiti jednu ili više analitičkih metoda, uključujući kritičko razmišljanje i tehniku “Ali zašto?”.
Vrlo kratko, potonje se sastoji od iznošenja problema kako ga vi opažate i pitajući se “Ali zašto?”. Sljedeći korak je odgovoriti na to pitanje najbolje što možete, a zatim ponovno pitati: “Ali zašto?” ,i nastavite odgovarati na to isto pitanje sve dok ne dobijete odgovor koji se ne može dalje smanjiti. Na taj način često možete doći do temeljnog uzroka problema koji će vam reći gdje ćete usmjeriti svoje napore kako bi ga riješili.
Razlika između prepoznavanja problema i pronalaženja njezina uzroka slična je razlici između liječnika koji liječi simptome bolesti i zapravo izlječuje bolest. Kada jednom shvatite temeljne uzroke problema zajednice, možda ćete biti u stanju ne samo to riješiti, nego i uspostaviti sustave ili politike koje sprječavaju njegov povratak.
5. Identificirati ograničavajuće i pokretačke sile koje utječu na problem.
To se zove analiza polja sile. To znači utjecati na sile koje djeluju da se problem ne promijeni (društvene strukture, kulturne tradicije, ideologija, politika, nedostatak znanja, nedostatak pristupa zdravim uvjetima, itd.) i pokretačke snage koje ga guraju prema promjenama ( nezadovoljstvo načinom na koji se stvari odvijaju, javno mišljenje, promjena politike, stalni napori u obrazovanju javnosti, postojeće alternative nezdravim ili neprihvatljivim aktivnostima ili uvjetima, itd.) Razmotrite kako možete upotrijebiti svoje razumijevanje tih sila u osmišljavanju rješenja problema.
6. Nađite bilo kakve odnose koji postoje između problema s kojima se bavite i drugih problema u zajednici.
Prilikom analize uzroka možda ste već dovršili ovaj korak. Moguće je da drugi problemi proizlaze iz istog temeljnog uzroka i da postoje druge organizacije s kojima biste mogli biti partner. Razumijevanje odnosa među pitanjima zajednice može biti važan korak prema njihovom rješavanju.
7. Identificirati osobne čimbenike koji mogu pridonijeti problemu.
Bilo da problem uključuje individualno ponašanje ili uvjete zajednice, svaki pojedinac pogođen tim problemom donosi neke nove vrijednosti i znanja (uvjerenja, vještine, obrazovanje, pozadinu, iskustvo, kulturu i pretpostavke o svijetu i drugima) kao i biološka i genetska svojstva. Sve to može pridonijeti problemu ili njegovom rješenju… ili oboje.
8.Identificirati čimbenike okoliša koji mogu doprinijeti problemu.
Baš kao što postoje čimbenici koji se odnose na pojedince koji mogu pridonijeti ili pomoći u rješavanju problema s kojim se bavite, u okruženju zajednice također postoje čimbenici koji mogu učiniti isto. To može uključivati dostupnost ili nedostatak usluga, informacija i druge podrške; stupanj dostupnosti i prepreka; društvene, financijske i druge troškove i koristi od promjene; i sveobuhvatne čimbenike kao što su siromaštvo, životni uvjeti, službena politika i ekonomski uvjeti.
9. Identificirajte ciljeve i agente promjene za rješavanje problema.
Na koga biste trebali usmjeriti svoje napore i tko ima moć poboljšati situaciju? Često to mogu biti isti ljudi. Najbolje rješenje za određeni problem može biti neka vrsta promjene politike, i tada trebate na neki način utjecati na ljude koji mogu mijenjati tu politiku. Svrha ovog koraka je razumjeti gdje i kako najučinkovitije usmjeriti svoj rad.
Uz potpunu analizu, možete razviti strateški plan koji govori o stvarnim uzrocima problema i usredotočuje se na one ciljeve i / ili agente promjene koji će najvjerojatnije pridonijeti poboljšanju situacije.
DA LI ANALIZA UISTINU DJELUJE/KORISTI?
Isprobajte ovu analizu s trenutnim problemom u vlastitoj zajednici. Što zaključujete? Nadamo se da ćete u analizi pronaći neku vrijednost. Znamo da kada smo isprobali ovu metodu sa stvarnim problemima u vlastitim zajednicama, izvukli smo neke dodatne vlastite zaključke, koji nadilaze osnove:
Analizirajući stvarne probleme zajednice, analiza može pokazati više razloga zašto je došlo do problema. Analiza ne mora uvijek biti jednostavna. Problemi zajednice postoje upravo zato što se često odupiru jasnim analizama i rješenjima. Unatoč naporima da ih se riješimo, kontinuirano se vraćaju, stoga su pravi izazov. Ali to ne znači da smo bespomoćni. Analiza, uključujući i analitičke metode koje smo opisali, može vas odvesti daleko. Uz dobru analizu, neke resurse i dovoljno odlučnosti, vjerujemo da se i najteži problemi mogu naposljetku riješiti.